Serdecznie zapraszamy do krótkiej podróży w przeszłość
Założenie firmy
W 1848 roku Piotr Hoser pełniący wówczas obowiązki głównego ogrodnika Ogrodu Saskiego w Warszawie kupił za pożyczone pieniądze grunt przy ulicy Nowogrodzkiej, gdzie założył własną firmę ogrodniczą.
Przyjazd braci
Wkrótce do współpracy ściągnął z Czech swoich braci Pawła i Wincentego Hoserów. Firma rozrastała się zajmując teren ograniczony Alejami Jerozolimskimi oraz ulicami Marszałkowską , Żurawią i Leopoldyny (dzisiejsza Emilii Plater). Fotografia pochodząca z końca XIX wieku przedstawia widok na szklarnie.
Kolonia na Rakowcu
W 1879 roku Bracia Hoser dokupili kolonię na Rakowcu (obecnie teren na rogu Al. Krakowskiej i ul. 1 sierpnia), gdzie Wincenty założył szkółki drzew. Firma zatrudniała wówczas 40 ogrodników i 50 pracowników sezonowych.
Szkółki Żbikowskie
W 1896 roku syn założyciela Piotr Ferdynand Hoser zakupił trzy gospodarstwa w Zbikowie pod Pruszkowem i przystąpił do tworzenia nowoczesnego gospodarstwa szkółkarskiego. Po dziesięciu latach odbyło się uroczyste poświecenie szkółek.
Wiatrak
W 1910 roku postawiono charakterystyczny dla krajobrazu Żbikowa wiatrak pompujący wodę do wzniesionych zbiorników, która grawitacyjnie była rozprowadzana po terenie szkółek. Na zdjęciu widoczne są też inne zbudowania między innymi stodoła z suszarnią i dom pracowników.
Pracownicy szkółek
Utrzymanie wysokiej jakości przy dużej skali produkcji wymagało licznych i wykwalifikowanych pracowników. Na zdjęciu pracownicy Szkółek Żbikowskich w 1912 roku.
Kamienica w Alejach
Grunty przy Alejach Jerozolimskich stopniowo parcelowano i sprzedawano. Działkę, na której stał pierwszy kantor firmy Bracia Hoser sprzedano pod budowę hotelu “Polonia”, natomiast siedzibę firmy przeniesiono tuż obok, do nowo wybudowanej kamienicy przy alejach Jerozolimskich 59. Na reklamowej pocztówce z tamtych czasów widoczna jest fasada kamienicy, wejście do kantoru i składu oraz wnętrze składu nasion.
Lata świetności
W okresie międzywojennym Szkółki w Żbikowie należały do najlepszych i najbardziej znanych w Polsce. Ich założyciel, Piotr Ferdynand Hoser (na zdjęciu, w kwaterze róż), prowadził je wówczas niezależnie od firmy Bracia Hoser, kierowanej przez Wincentego i Henryka Hoserów. Obie firmy jednak ściśle ze sobą współpracowały, a rośliny ze Szkółek w Żbikowie były nadal sprzedawane pod szyldem firmy Bracia Hoser.
Arboretum
Jeszcze na początku XX wieku Piotr Ferdynand Hoser założył wokół domu w Żbikowie na powierzchni 1,5 ha park – arboretum. Rzadkie odmiany drzew i krzewów stanowiły jednocześnie źródło zrazów do produkcji w szkółkach.
W latach trzydziestych mógł podziwiać okazały wówczas efekt swojej pracy, a w 1936 roku przekazał administrowanie Szkółkami Żbikowskimi swojemu synowi Piotrowi Tadeuszowi Hoserowi.
W czasach komuny
Wczesne lata Polski Ludowej zakończyły niemal stuletni okres rozwoju firmy Bracia Hoser. Prawie wszystkie nieruchomości firmy i rodziny Hoserów zostały upaństwowione. Pozostały jedynie Szkółki w Żbikowie, gdzie Piotr Tadeusz Hoser (na zdjęciu) nie poddając się restrykcyjnej polityce władz komunistycznych postawił głównie na produkcję drzewek owocowych.
W czasach komuny c.d.
W 1967 roku Piotr Tadeusz Hoser wraz ze swym synem Stefanem, pod presją ekonomiczną został zmuszony do przystąpienia do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Duchnicach. Chociaż w ramach Spółdzielni najpierw Piotr a później Stefan Hoser kontynuowali działalność szkółkarską jednak gospodarstwo powoli podupadało.
Nowa odsłona
Po przemianach politycznych w Polsce w 1989 roku, uregulowaniu sytuacji prawnej i długich staraniach rodzina Hoserów odzyskuje gospodarstwo szkółkarskie w 2003 roku. Zadania przywrócenia dawnej świetności szkółkom żbikowskim podejmuje się Wojciech Hoser.